שי חינם מ-Elixir
מעניין אתכם לדעת איך לתכנן מחקר שוק ולהצליח?
עם 13 הטיפים שלנו תוכלו לתכנן מחקר שוק בלי לפספס
 לקריאה הקש כאן


Elixir- מחקר יעוץ והדרכה
בהנהלת ד"ר דורית בן-ברוך
פרנסיסקו דה גויה 7, ק. אתא
ת.ד. 470, קרית חיים, 26101
טל: 04-8706328
פקס: 04-8706327
  dorit@elixir.co.il               
 
 עקבו אחרינו
                                 
 
 
 
 
באושר ועושר
 
10:30 | 17.6.2005  נופר סיני
 לקריאת המאמר במקור לחץ כאן

"כמה לכתוב על הצ'ק?" שואל מר ישראלי את אשתו, בדרך לחתונה שבני הזוג הוזמנו אליה. גברת ישראלי מקמטת את מצחה בהרהור ועונה: "אני חושבת שהם הביאו סכום יפה לחתונה של גיאצ'וק שלנו. תוסיף 50 שקל על מה שהם הביאו".

נשמע קטנוני? איך אתם מחשבים את עלות הצ'קים שאתם מביאים לחתונה שאליה הוזמנתם? נראה שיש קונסנזוס שזה לא עניין של מה בכך. שהרי, מצויצות ומקוריות, שוטפות בהמוניהן ההזמנות לחתונה את תאי הדואר שלנו עם בוא הקיץ.

אנחנו נאנחים בייאוש, שולים אותן מתיבת הדואר ומצמידים אותן למקרר לצד חשבונות הארנונה, הטלפון והחשמל. ההבדל היחיד בין החשבונות השונים להזמנות לחתונה, היא העובדה שאת החשבונות השונים אפשר לשלם בתשלומים, או לפחות לדחות קצת את מועד התשלום, ואת המתנות לחתונה - לא.

צ'ק או ארנונה?

"ממש כמו שאנחנו קונים מזון לצורכי הישרדות פיסיים, סוגיית המתנה לחתונה היא הישרדות חברתית", אומר יוסי אש, מומחה לכלכלת המשפחה. "אפילו שמדובר בקנס הכי לא נוח לתשלום, צורת התשלום היא צ'ק מזומן, כאן ועכשיו. אי אפשר לא לתת, אין תשלומים, ובשונה מקנסות, לא חל על זה חוק התיישנות". בניגוד לארנונה, בכל מה שקשור לחתונות, רובנו נמצאים משני צדי המתרס - הצד שלהוט לקבל את המתנות הנדיבות ביותר, והצד שרוצה לחסוך כמה שיותר בסעיף ההוצאות הנפוח הזה.

"שוק החתונות מגלגל 8-5 מיליארד שקל בשנה", אומר אביחי בליצקי, מנכ"ל אתר האינטרנט "מתחתנים ברשת". "מתקיימות 40-30 אלף חתונות בשנה. עלות חתונה ממוצעת היא מאה אלף שקל, וסכום המתנות הכולל הממוצע בחתונה הוא 60 אלף שקל".

וכך, בעוד אנחנו רואים בהזמנות החתונה דו"חות מעיקים, רוקמים הזוגות הצעירים חלומות רומנטיים סביב מסיבת חתונה קסומה, שבה צבע סידורי הפרחים שעל השולחנות יתאים לצבע הזיקוקים אחרי החופה וגם לגוון הגרביים של החתן.

לדברי אש, "שלושה מעגלים חברתיים מניבים הזמנות לחתונות - מעגל המשפחה, מעגל החברים והמעגל המקצועי, הכולל חברים מהעבודה". ואולם לא רק הימצאות בשלושת המעגלים הללו מולידה הזמנות לחתונות. אש אומר שבשתי תקופות חיים עיקריות מקבלים מספר שיא של הזמנות לחתונה - הקבוצה הראושנה היא בני 30-25, שנמצאים בתקופה שבה מרבית החברים שלהם מתחתנים, והקבוצה השנייה היא בני 55-45, שילדיהם וילדי חבריהם מתחתנים. המתנות לחתונות נקבעות לפי המיקום של המזמין במעגל של המוזמן: הרי לא ניתן את אותו הסכום לחברנו הטוב ולמכר מהעבודה.

סדרי עדיפויות

אפשר לקרוא לצ'ק בשמו ולהגיד שמה שנביא מתחלק לשלושה. הראשונים הם הצ'קים מכל הלב, שאותם אנחנו נותנים למזמינים ממעגלים קרובים בלי להתחשב במיקום החתונה והמחיר המשוער של המנה. הסוג הבא הוא הצ'קים שמוכרחים להביא כתוצאה מיחסי גומלין עם משפחות המזמינים - בת דודה רחוקה למשל. לה אפשר להביא גם מתנה, אבל נראה בה הלוואה לטווח רחוק, שכן אנחנו מניחים כי כאשר נזמין אותה לאירוע שלנו, היא תזכור היטב כמה היא קיבלה מאתנו כאשר תמלא את שורת הסכום בצ'ק.

אחרונים חביבים הם צ'קים שאנחנו נותנים בחתונות שאליהם הוזמנו מטעמים פוליטיים. עליהם אומר אש, שהם יותר גרועים מכפל קנס של כביש 6. לדבריו, "מדובר במזכירה או מנהל שמזמינים את כולם לכל אירוע - כאשר אתה מקבל את ההזמנה הזו, אתה יודע שהכסף שתתן לא יחזור לעולם, מכיוון שאתה לא תזמין אותם לאירוע שלך".

"מהזמנות פוליטיות סובלים בעיקר אנשים שעולים במדרג הניהול", מאבחן אש. "הם מוזמנים להרבה חתונות ומשתפים פעולה עם קשר שתיקה שבו מזמינים אותם כי 'לא נעים', והם מגיעים כי 'לא נעים'".

חתונה יקרה, צ'קים מנופחים

אז כמה נרשום על הצ'ק? ובכן, לדברי בילצקי, הסכום הממוצע הוא 462 שקלים לזוג, אבל מובן שהתשובה מורכבת מרשת סבוכה של סוגיות סוציולוגיות ופסיכולוגיות. "האורח קובע את גובה הצ'ק בכפוף למקום שבו מתקיים האירוע", קובע בילצקי. "לא תיתן את אותה מתנה בחתונה ברחוב המסגר ובחתונה שמתקיימת בחוות רונית". אש מחדד את דברי בילצקי. לדבריו, לעשיר ניתן מתנה בשווי גבוה במיוחד ולעני ניתן מתנה ששווה הרבה פחות.

"המתנה לחתונה היא יותר מהכל אמירה על עצמך", אומר אש. "אתה נותן מתנה כפי שהיית רוצה שיתפשו אותך. אך נראה כי השאיפה להכרה עצמית דרך הצ'ק אינה מודעת במיוחד, כיוון שבפועל יש תפישה שאומרת שצריך לחשב את גובה המתנה לפי מחיר המנה המשוער במקום שאליו הוזמנתם. זו שטות".

האיוולת טמונה בעובדה שאנחנו נותנים כסף כדי לקבל אותו מאוחר יותר באירוע שלנו או של הקרובים לנו. לכן בפועל אף אחד לא נהנה ממנו. הנהנים העיקריים ממנו הם נותני השירותים בחתונה, ולא הזוג הצעיר.

אך נראה שלא זו הדאגה העיקרית של הישראלי - מי בסופו של דבר ייהנה מהכסף. אליבא דבילצקי, הסיוט של הישראלי הוא לצאת פרייאר, שמתגלם בשאלה "כמה אני צריך לתת". שקל יותר ממה שאנחנו צריכים לתת יהפוך אותנו לפרייארים, ושקל פחות יהפוך אותנו לקמצנים. לפיכך אנחנו נאלצים ללכת על הגבול הדק (איך לחשב? ראו תיבה).

צ'ק או מתנה?

נראה שאין תחליף לצ'ק המסורתי. יעידו על כך הכספות העומדות להן בכניסה לגני אירועים, ולעומתן, עגלות המתנות שעומדות מיותמות. המתנות שהיה נהוג לתת בעבר היו קרקע נוחה למחזור הסיפולוקס ולחיסכון בהוצאות, אבלכיום הסיפולוקס לא יצלח עוד בתור תשלום לבר האקטיווי.

עידן המתנות תם, וקשה מאוד למצוא זוגות מתחתנים שמפנים בהזמנה לרשימת מתנות. לעומת זאת, אפשר לראות הזמנות עם אייקון של מתנה ועליו איקס, ולצדו אייקון של צ'ק המוקף בעיגול. רמז דק. גם יוזמה לתשלום המתנות בכרטיס אשראי לא הצליחה להתרומם.

"בעדה החרדית הבינו שהכסף שמתקבל בחתונה מתגלגל בין החתונות השונות מבלי שאף אחד באמת מרוויח ממנו, עד שיוצא החוצה לחברות הקייטרינג ולאנשי השירות", מסביר אש. "לכן הרב אלישיב הוציא הוראה והגביל את כמות המוזמנים לארוחת המצווה למעגל המשפחתי הראשון, כדי שהאירוע יעלה מעט. לאחר מכן מזמינים את המוזמנים שלא צריכים להביא מתנה".

אש מנהל קמפיין נגד מספר האורחים ועלויות החתונה הנהוגות בחברה הישראלית. "יותר צניעות לא תזיק", הוא קובע. ההוצאות האסטרונומיות כדי לממן את החגיגות הללו באות בהכרח על חשבון דברים אחרים. מצטרפים אליו מוזמנים מותשים רבים, שסבורים כי ייתכן ואפשר לחגוג מסיבות חתונה צנועות יותר במספר הנוכחים, באופן כזה שיבואו האנשים שבאמת שמחים להעניק מתנה. ואילו לאורחים שעבורם מדובר בקנס, זה ייחסך.

אם כבר קטנוניות, אז עד הסוף

מי שמעוניין להלך על החבל הדק בין פראייריות לקמצנות בצורה מדעית, מוזמן להיכנס לעמוד "כמה כסף" שבאתר "מתחתנים ברשת" (www.mitchatnim.co.il), המציע מחשבון לחישוב גובה הצ'ק שאותו אתם צריכים להביא. כל שעליכם לעשות הוא להזין את המשתנים הבאים - כמה מוזמנים, מידת הקרבה, רמת ההכנסה של המוזמן, איפה האירוע, באיזה חודש בשנה האירוע מתקיים ובאיזה יום בשבוע. שקלול הנתונים הללו מניב שלוש תוצאות - הסכום המדויק, סכום מעוגל וסכום מעוגל לפי מפתח של ח"י שקלים.

אמנם המחשב באתר לא מציע לשקלל את פרמטר ה"כמה הביאו לחתונה שלי", ואולם כבונוס מסבירים באתר כיצד לשקלל גם את הנתון הזה: לוקחים את הסכום שקיבלנו בשמחתנו, ומחשבים את ההפרש בין מועד החתונה שלנו למועד השמחה שאליה אנו מוזמנים. מוסיפים ריבית שנתית ומצמידים למדד. אז מקבלים את הסכום שיש להביא לחתונה. למשל, אם קיבלנו 100 שקל לחתונה שהתקיימה לפני שנה, והריבית היא 5% והמדד 2% - הסכום שיש לתת הוא 107 שקל.

מתנות או המחאות

בסקר שערך TheMarker באמצעות מכון המחקר אליקסיר, התברר, כצפוי, שרוב המשתתפים נוהגים להביא צ'ק לחתונה. שווי ההמחאה השכיח הוא 500 שקל לזוג אורחים, אם הם קרובי משפחה או חברים קרובים של בני הזוג. באירוע כזה, גם אורח בודד ייתן סכום דומה.

באירוע של חברים קרובים, שווי ההמחאה יהיה לרוב כ-200 שקל. לאירוע של חברים לעבודה, אורח שיבוא עם בן או בת הזוג ייתן צ'ק בשווי 300 שקל.

נשים המגיעות לחתונות בגפן יעניקו צ'קים בגובה 135 שקל בממוצע - סכום הנמוך בכ-100-50 שקל מהצ'ק שיתנו גברים. רוב המשתתפים הבאים לבד לחתונה היו רוצים לתת כ-100 שקל.

נופר סיני

 

 

 

 

חזור למעלה                       הוספה למועדפים                       מפת האתר
לייבסיטי - בניית אתרים